O nás

Občanský spolek pro obnovu tepelského regionu (OSOTR)

10_srpen

Programem spolku je především ochrana stávajícího historického dědictví, záchrana a obnova historických památek tepelského regionu a pořádání společenských a kulturně vzdělávacích akcí zaměřených na obnovu a zvelebení tohoto regionu.

Ustavující schůze Občanského spolku pro obnovu tepelského regionu (do 22. března 2015 užíván název Občanské sdružení pro obnovu tepelského regionu) se konala ve Výškově (místní část městyse Chodová Planá) 17. listopadu 2007. V květnu 2008 se sdružení stalo vlastníkem zdevastovaného kostela Všech svatých v Boněnově, v době, kdy mu hrozila demolice. Okamžitě po převzetí kostela byly zahájeny záchranné práce. Cílem spolku je záchrana této pro region významné sakrální stavby.

Spolek za krátkou dobu svého trvání uspořádal řadu hojně navštívených výstav a přednášek. Velikonoční a vánoční výstavy rukodělných prací, které spolek pořádá od roku 2008 v Chodové Plané ve spolupráci s místní základní školou, se už staly tradicí (počet vystavovaných exponátů stále narůstá) a vzbudily také zájem regionálního tisku (Tachovský deník). Od roku 2009 se OSOTR aktivně účastní výstavních a jiných společensko-kulturních akcí na dalších místech Plzeňského i Karlovarského kraje.

Přednášková činnost směřuje především do oblasti společenských věd, patrný je zájem o českou historii, tepelský region a přilehlé oblasti.

OSOTR pořádá též akce pro děti.

Členové spolku se také finančně podílejí (zprv. formou sbírky mezi členy) na obnově dalších památek v regionu (např. oprava kamenného kříže ve Výškově či obnova varhan v kostele sv. Jana Křtitele v Úterý).

Předsedou spolku je od 21. července 2022 Jiří Altmann, před ním v letech 2021 - 2022 zastával tuto funkci Petr Dudarec. Jeho předchůdcem byl od 28. května 2017 do 3. listopadu 2020 Robert Gális (†), v letech 2010 až 2017 jím byl Aleš Moravec, prvním předsedou byl (necelé tři roky) Petr Dudarec. Sídlo sdružení se nachází ve Výškově.

V roce 2008 spolek zřídil také bankovní účet, na nějž je možné zasílat dary určené na obnovu kostela Všech svatých v Boněnově (bližší podrobnosti v sekci Kontakt).

 

.
 

Stanovy OSOTR

13

Stanovy_OSOTR_2015

 

.